Наши вакансии

Schouten Russia, since 17 years active in Russia, is part of Schouten Global.

Building on more than thirty years of experience in real behavioral change all over the world, we don't simply provide clients with solutions; we teach them to find their own. By tapping into their talents, building their strengths, addressing intrinsic motivation and connecting to their core values.

Our approach leads to motivated and empowered people with all the skills necessary to navigate today's continuously changing business environment. Schouten Russia helps people improve themselves and their business, in a true, authentic way - because we believe in results through people. Helping people and organizations develop in an ever-changing environment is what we love to do. That's what our talent is all about.

As a Training and Consultancy company on People Strategy, we deliver our services in Training, Education, Coaching and Consultancy for solutions on High Performing teams, Coaching Style Leadership, Personal Effectiveness, Leadership Development and Project Management (Prince2).

For Schouten Russia we are looking for motivated and committed:

Freelance Trainers

  • Freelance trainers in the fields of:
  • Personal effectiveness (Communication skills, Time management, Presentation skills),
  • Project Management (PRINCE2),
  • Leadership and Management development,
  • Strategic thinking, Stakeholder Engagement, Negotiation skills

Expectations, major responsibilities

As a Freelance Trainer for Schouten Russia you deliver a professional substantial contribution. You put your personal craftsmanship in to achieve results for and with our customers, using your work and life experience. Your heart is in advising, training and guiding (giving support to) organizations, groups and individuals. You work both together as well as an independent for complex and/or large (International) projects.

You have up-to-date knowledge in the field of Personal Effectiveness, Project Management, Leadership and Management Development and you are recognizable in the market for your qualities.

Who are we looking for? Relevant qualifications
You have graduated a scientific education in behavioral and/or business administration, supplemented by an authorized trainers education and you have 3 to 6 years of experience as a Trainer, where behavioral change in organizations is central to.

In addition, you have proven and successful experience of executing jobs. You are well aware of the latest developments in the field of learning in organizations and designing interventions and learning scenario’s.

You can switch easily from individual projects with a high grade of personal commitment to large projects and collaboration in a team. Knowledge of the English language (spoken and written) is an absolute preference.

Offering
A challenging position with a high degree of responsibility in a dynamic and creative organization.
We offer an excellent remuneration and opportunities for professional training and development and the possibility to become a certified Schouten Global trainer.

Interested?
Please submit your resume together with a covering letter to schoutenjobs@schoutenglobal.com
Further information on Schouten Russia and Schouten Global see: www.schoutenglobal.ru or www.schoutenglobal.com

The procedure
The apply term ends on 30 October 2015. After that date the substantive evaluation of the CV’s takes place. From this date you can expect a response to your application and you will be possibly invited for a first interview. An assessment/presentation can be part of the selection procedure.

Schouten Global is official sponsor of The Brunel Volvo Ocean Race Team 2014-15. www.schoutenoceanrace.com

Schouten Russia, являясь частью международной компании Schouten Global, 17 лет успешно работает на российском рынке обучения и развития персонала.
Полагаясь на более чем 30-летний опыт работы в области изменения поведения в компаниях по всему миру, мы не просто предлагаем нашим клиентам решения – мы помогаем им находить их самим: раскрывая таланты, развивая сильные стороны, мотивируя и обращаясь к ключевым ценностям.

Наш подход помогает людям превращаться в мотивированных сотрудников, имеющих огромную внутреннюю силу и обладающих всеми необходимыми навыками для эффективной работы в условиях сегодняшнего быстро меняющегося бизнеса. Schouten Russia помогает организациям быть более эффективными – благодаря повышению эффективности работы их сотрудников. Поддерживать развитие сотрудников и организаций в постоянно изменяющихся внешних условиях – наше призвание и наш главный талант.

Schouten Russia – тренинговая компания, специализирующаяся на разработке стратегии развития персонала. Зона нашей экспертизы распространяется на:

  • Управление собой
  • Управление командой
  • Управление взаимодействием
  • Управление проектами

Форматы предлагаемых решений – тренинги, обучение, коучинг, консалтинг.

Schouten Russia всегда открыта новым возможностям и готова к интересному сотрудничеству, в связи с чем приглашает к сотрудничеству активных и мотивированных

Фри-ланс тренеров

Для сотрудничества в направлениях:

  • Личная эффективность (Коммуникация, Тайм-менеджмент, Навыки презентации),
  • Управление проектами, управление проектами по методологии PRINCE2®,
  • Лидерство и управленческие навыки,
  • Стратегическое мышление, Вовлечение стейкхолдеров, Ведение переговоров

Ожидания от кандидата и основные обязанности:

  • Как внештатный тренер Schouten Russia Вы гарантируете ответственное отношение и высокое качество работы, используете все свое мастерство и личный опыт для достижения результатов вместе с клиентами для повышения эффективности их организации.
  • Вы получаете удовольствие от работы с индивидуальными сотрудниками, группами, организациями.
  • Вы легко работаете как в индивидуальном формате, так и в паре с другим тренером, Вы готовы к работе со сложными крупными международными проектами.
  • Вы следите за тенденциями и последними исследованиями, наработками в области Личной эффективности, Проектного управления, Лидерства и Менеджмента.
  • Вы обладаете хорошей репутацией на рынке обучения и развития.

Квалификация кандидата:

  • Высшее образование в области психологии / социологии / бизнес администрирования, обязательная квалификация бизнес тренера.
  • Опыт работы тренером-консультантом в области изменения поведения – не менее 3 лет.
  • Непрерывное самообразование в области обучения и развития персонала, дизайна тренинговых программ.
  • Наличие рекомендаций об успешно выполненных проектах обязательно.
  • Способность быстро переключаться с индивидуальных проектов, в которых ответственность за результат лежит исключительно на Вас, на масштабные проекты, требующие командной работы.
  • Отличное знание английского языка (устный и письменный уровни владения).

Schouten Russia предлагает:

Интересную ответственную работу в креативной динамичной компании. Мы предлагаем высокое вознаграждение и отличные возможности для профессионального развития, а также возможность стать сертифицированным тренером Schouten Global.

Контакты:

Пожалуйста, направляйте Ваше резюме на: schoutenjobs@SchoutenGlobal.com
Информацию о Schouten Russia и Schouten Global Вы сможете найти: www.schoutenglobal.ru или www.schoutenglobal.com

Процедура рассмотрения резюме
Резюме принимаются до 30 октября 2015, затем, по результатам анализа, потенциальных кандидатов пригласят на собеседование. Во время оценки кандидата возможно проведение презентации и демо сессии.

Schouten Global выступает спонсором команды Brunel в кругосветной регате Вольво 2014-15: www.schoutenoceanrace.com